Video | Levante – FC Barcelona 2-3. Supleantul Luuk de Jong marchează un gol de trei puncte în prelungiri!

• Liga 1: Gaz metanMioveniLuni, ora 18:00, Digi Sport 1

• Liga 1: FCSBvoluntarLuni, ora 21:00, Digi Sport 1

În minutul 90, apărarea centrală a oaspeților a trebuit să urmărească cum Jordi Alba trage de pe plasă pentru a marca Cardenas 3-0.

Victoria cu greu a Barcelonei la Levante!

Clubul Valencia a scos trei lovituri de la 11 metri în acel joc, dar doar două au fost răsturnate. Jose Morales (min. 52) și Gonzalo Melero (min. 83) au rămas calmi și l-au ucis pe Marc-Andre ter-Stegen.

Nu la fel s-a întâmplat și cu Roger Marti (cel puțin 56), care a fost ghicit de portarul german.

Barcelona a avut opțiunea de a reveni în joc după ce a marcat un gol. Ea conducea cu 2-1, după golurile marcate de Pierre-Emerick Aubameyang (min. 58) și Pedri (min. 63), iar nici la egalitate nu a renunțat la gândul de a câștiga.

Destinul i-a răsplătit pe catalani în minutul 90 + 2 când olandezul Luuk de Jong a lovit un șut decisiv pentru trei puncte.

După acest rezultat, Barcelona a urcat pe locul 2 cu 60 de puncte, la 12 în spatele liderului Real Madrid, dar sub performanțele marii lor rivale.

Levante – FC Barcelona 2-3 (Morales 52 – pen, Melero 83 – pen / Aubameyang 58, Pedri 63, Luuk de Jong 90 + 2)

Min. 90 + 6: S-a terminat jocul!

Ale mele. 90 + 2: GOOOLLL Barcelona! Alba centrează perfect și Luuk de Jong reia fantastic din cap, nicio șansă pentru Cardenas!

Min. 83: GOOOLLL Levante! Melero transformă lovitura de 11 metri a lui Clement Lenglet.

Ale mele. 63: GOOOLLL Barcelona! După șapte minute avantajul blaugranilor a fost asigurat de Pedri, lovind colțul lung cu un șut.

Ale mele. 59: GOOOL Barcelona! Dembele a centrat și Aubameyang s-a ridicat perfect și dă capul!

Min. 56: Roger Marti rateaza lovitura de la 11 metri! Marc-Andre ter Stegen este de serviciu!

Min. 55: Levante pedeapsa din nou! Eric Garcia faultează în suprafața de pedeapsă!

Min 52: GOOOLLL Ridică-te! Morales face o piruetă și lovește… A fost aproape.

Min. 51: Dani Alves îl faultează în suprafața de pedeapsă împotriva lui Radoja!

Min. 46: A început a doua jumătate!

Min. 45 + 1: Pauză

Min. 1: Jocul este pornit!

Echipe de start:

Levante: Cardenas – Molo, Son, Vezo, Postigo, Miramon – Radoja, Pepelu, Campana – Marti, Moralez
rezerve: Fernandez – Bardhi, Cantero, Coca-Cola, Duarte, D. Gomez, Malsa, Melero, Pubill, Saracchi, Soldier, Vukcevic.
Antrenor: Alessio Lisci.

Barcelona: ter Stegen – Alves, Araujo, Garcia, Alba – Busquets, de Jong, Puig – Torres, Aubameyang, Dembele.
rezerve: Carevic, Neto – Braithwaite, de Jong, Gavi, Lenglet, Mingueza, Pedri, Traore.
Antrenor: Xavi Hernandez.

Barcelona s-a schimbat complet în acest sezon după ce Xavi a fost înlocuit de Ronald Koeman, iar catalanii au reușit să obțină o serie lungă de rezultate pozitive.

În La Liga, Blaugrana are 14 meciuri la rând fără înfrângere, iar părăsirea terenului lui Levante s-ar putea dovedi a fi mai dificilă decât pare la prima vedere.

Gazdele se chinuie sa evite retrogradarea si un rezultat pozitiv pare obligatoriu in acest moment avand in vedere situatia dificila din tabel.

Levante are 7 puncte de recuperat de la Mallorca, fiind prima echipă care se află într-o poziție care le va permite să joace în La Liga anul viitor.

La deplasare, Barcelona s-a impus cu 3-0 grație golurilor marcate de Depay, Luuk de Jong și Ansu Fati.