UTA Arad – Rapid Live Video Online în Etapa 4 a Ligii 1

Jocul de primăvară arădean s-a jucat pe ploaia torenţială de toamnă, dar în prezenţa unor tribune atrăgătoare. 11.000 de fani UTA și-au încurajat frenetic favoriții, dar nici 500 de ultrași de la Rapid nu au tăcut o secundă.

Meciul s-a încadrat în etapa a patra a competiției Ligii 1, în care jucătorii s-au întrecut pentru pozițiile (7 și 8) care asigură o prezență pe baraj pentru UEFA Conference League.

Echipa vizitatoare câștigătoare, 2: 0, i-a semnat pe Ioniță II (47) și Ilie (75) după reușitele lor.

Coregrafia de Crăciun a galeriei Arad

Până la urmă, Mutu nu l-a mai recuperat pe Sefer, iar Carnat a apărut în 11 pe care Brilliant îl schițase deja la Rapid. De asemenea, Ionuț Badea nu a avut probleme cu formația echipei, care a înscris 6 din 9 în play-out. Doar că, desigur, formația din Giulești era la un cu totul alt nivel decât Clinceniul și Mediașul.

Meciul a debutat cu coregrafia jubiliară – 3D – a galeriei arădene. Pe 18 aprilie, clubul UTA împlinește 77 de ani, iar pe gazon, înconjurat de pagini roșii-albe, s-a desfășurat o pânză cu un vechi stadion construit de baronul Francisco Neuman, iar în fața gazonului se află un tânăr în o esarfa de la Team Arad! Pe gard era și o explicație: „Copilul aleargă la stadion”. cel puțin o dată în viață!”

UTA a început ocazional, dar s-a stins

UTA a avut probleme pe terenul mlăștinos – tehnica lui de semnătură nu era vizibilă astăzi. După 5 minute de meci, Mkiculescu împotriva lui Otele a fost aproape să mărească avantajul, dar şutul său de pe stânga a sărit în transversală şi a căzut în spatele porţii. În faza următoare, Benga a reluat jocul cu capul pe colț. Vizitatorii au echilibrat jocul după un sfert de oră, dar ai avut și situații de gol pentru arădeni. În minutul 24, Cardoso aproape că și-a mărit avantajul, dar șutul său de pe stânga a revenit pe bară și a șutat prin poartă. Abia în minutul 35, „visinele albe” au creat pericol în terenul adversarilor. Belu a centrat pe dreapta, Iacob a oprit mingea, nu a ținut-o și Erico a trebuit să fie eliminat în fața lui Vojtus. La finalul reprizei, Otele a subliniat tehnica si viteza benzii din stanga, dar pasele din centru au fost la adresa.

Al treilea gol cu ​​capul luat de la Rapid

Scorul de 0-0 din repriza secundă a durat doar două minute, Rapid a ieșit mai asamblat de la cabine și la finalul atacului a deschis tabela ca un handbal. R. Ilie a centrat pe colțul careului de 16 metri și Alexandru Ioniță II a șutat cu capul pe lângă Iacob din careu. A fost al treilea gol marcat de UTA peste cap. Același Otele a stârnit panică în echipă, dar centrarea a căzut în brațele moldovenilor, nu pe Cardoso. Exact după o oră de joc, Ubbink l-a găsit pe Szlakov în suprafața de pedeapsă, dar rusul a întârziat finalizarea, iar moldoveanul a intervenit în sacrificiu. Lovitura de 17 metri a lui Bathy deviază mingea.

0-2 ca la antrenament

Badea a început de la Dangubice în locul lui Vorobjovas, dar atacantul croat a jucat și la inter și undeva în zonă Se naște al doilea gol al Rapidului. Rareș Ilie de la Carnat a fost aproape de conducere în minutul 75, dar șutul său de pe stânga a revenit pe transversală și a șutat prin poartă. Meciul a început din nou din centru, Szlakow a intrat din stânga, centrat la 6 metri, de unde Otele cu capul peste poartă. Aceasta a fost practic ultima reacție a utistiștilor, întrucât apărarea lui Adi Mutu, concretizată cu Dandea de la jumătatea reprizei, a rezistat fără probleme.

0-2 și UTA ar trebui să caute mai jos echipe care se chinuie să treacă de baraj și nu de Liga Conferințelor, întrucât terenul se retrage după a doua înfrângere în play-out, după 0-1 la Botoșani. In schimb, Mutu tace si mai face trei puncte ceea ce o menține în fruntea clasamentului play-out.

Echipe:

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Erico, Benga, Shlyakov – Ubbink (85 Fl. Matei), Batha, Vorobjovas (68 Dangubic) – Miculescu, Cardoso, Otele (88 Laukzemis). Rezerve neutilizate: Balauru – Pătlăgică, Dima, Baravykas, Hrezdac, Medjimorec. Antrenor: Ionuț Badea.

Rapid: H. Moldovan – Belu, Săpunaru, Grigore, Morais – Kait, Albu – Carnat, A. Ioniță II (65 Dandea), R. Ilie (85 Pănoiu) – Vojtus (81 Marzouk). Rezerve neutilizate: Drăghia – Acuna, Stahl, Alami, Bălan, Demici. Antrenor: Adi Mutu

Arbitri: Iulian Călin (Ștefănești – Argeș) – Radu Ghinguleac (București) și Daniel Mitruți (Craiova), rezerva este Szabolcs Kovacs din Carei.

Observator FRF: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea).

Observator LPF: Ioan Mironaș (Piatra Neamț)

Min. 90 + 3. Meciul s-a terminat!

Min. 82. Morais primește un cartonaș galben.

Min. 75. BINE RAPID! Rar, Ilie obține un teren excelent, profită de greșeala arădenilor și mărește avantajul.

Min. 65. Alex Ioniță este înlocuit de Alexandru Dandea.

Min. 63. Carnat intră în careu, dar Benga intervine și îndepărtează pericolul.

Min. 59. Ubbink pasează pe partea stângă, dar Shlyakov nimerește ținta, dar nu reușește să nimerească. Mingea o lovește pe Batha, dar șutul este pe lângă bară.

Min. 53. Vukcevic este avertizat.

Min. 46. GOOOL RAPID! Rareori, Ilie va arunca mingea înăuntru și mingea nu este aproape de ținta dorită.

Min. 45. A început repriza a doua.

Min. 45. Pauza.

Min. 34. Belu centrează mingea în careu, dar portarul este ca Vojtus.

Min. 24. Cardoso a centrat pe Otele, trece pe Ubbink, iar mingea trece pe lângă bară.

Min. 18. Rapid primește lovitura liberă după ce Shlyakov îl faultează pe Alexandru Ioniță.

Min. 9. Timp de săptămâni, gazdele îl vor blestema pe Morais, care a finalizat o pasă superbă de pe partea stângă, omorându-l fără probleme lângă portar.

Min. 7. Otele preia pe Belu, intră și centrează în suprafața de pedeapsă, dar Miculescu reia foarte aproape de poartă.