Manchester City – Liverpool 2-2. Echipa lui Guardiola rămâne în mâinile ei chiar și după derby-ul spectaculos cu Liverpool

Articol de Teodor Jumătate – Publicat duminică 10 aprilie 2022 20:22 / Actualizat duminică 10 aprilie 2022 21:43

Manchester City și Liverpool au egalat cu 2-2 în derby-ul din cea de-a 32-a zi din Premier League. „Cetăţenii” rămân în mâinile lor în lupta pentru titlu.

City, în primul rând, a fost doar cu un punct în fața lui Liverpool, după ce a pierdut 14 puncte în fața „cormoranilor” în acest sezon. Cu toate acestea, lucrurile s-au schimbat dramatic pentru ambele echipe în 2022.

Barcelona și Real Madrid l-au respins pe Mircea Lucescu: „Am făcut pași”

Dinamo Kiev

Ritmul a fost de partea lui Liverpool

Echipa lui Guardiola, care a încheiat 2021 cu 10 victorii consecutive în Premier League (o diferență de 31-6 goluri), a căzut în primele trei luni ale anului: două egaluri și o înfrângere în zece meciuri. Șapte puncte primite și un golaveraj de doar 19-6! Acest meci ar putea decide titlul cu șapte runde rămase!

În același timp, Roșii și-au recăpătat forțele. 2021 nu s-a încheiat bine pentru băieții Klopp, cu două egaluri și două înfrângeri în 10 etape. Dar 2022 a început aproape perfect. După 2-2 la Londra împotriva lui Chelsea, încă zece reușite (diferență de goluri de 25-2).

City vs Liverpool, mare derby în Premier League

“Guardiola este cel mai bun antrenor din lume”, a măgulit Klopp la conferința de sâmbătă. “Nu, nu sunt cel mai bun”, a răspuns Pep.

„Cetăţenii” au lovit primii iarba, surprinzându-şi adversarii cu presiune şi agresivitate încă de la început. În doar cinci minute De Bruyne Fabinho a bâjbâit și a tras piciorul stâng. Mingea a sărit de piciorul lui Matip, depășindu-l pe Alisson. În ultimele cinci meciuri, PL LFC nu a primit niciun gol (13: 0). A renunțat prea repede astăzi.

Acel gol marcat a aprins jocul atât de repede. De la bun început s-a jucat în ritm de maxim 100%. Și LFC a răspuns ca și culoarea lui. Roșu. Pasiune, dinamică. Remiză când a trecut mai puțin de un sfert de oră: 1-1 (13), Diogo Jota, asistat de neînlocuitul Alexander-Arnold.

Iisuse elegant

Cei albaștri nu au vrut 1-1, deși egalarea i-ar aduce în avantaj. Excelent alegere, De Bruyne, revenind, chiar lângă bară (29), și încă un șut de João Cancelo (35), exact în același loc în care KDB a dat. Alarma ignorată de oaspeți. Pe diagonala lui Cancelo, Gabriel Isus (vârful folosit ca aripă dreaptă) a fugit din spatele lui Arnold și a terminat elegant deasupra lui Alisson. 2-1 (37).

La pauză era 2-1, după ce City a fost ușor dominat în repriză: 54% din posesie, 7-2 la lovituri, 4-2 la poartă.

Ce răspuns, Mané!

În acest moment, Guardiola avea patru puncte de avans. Dar în mijlocul jocului, nu poți spune niciodată că s-a terminat cu Klopp. Cum a început repriza a doua, cum a marcat Liverpool. În primul minut. Salah centrare, sfârșit coamă. 2-2 (46). Și imediat Ederson l-a blocat pe Jota, aproape de formidabilul 2-3.

Roșii păreau proaspăt, dar în acest joc Iisus a reușit să-l egaleze pe Isus cu un șut pe poartă, dar șutul a fost pe lângă bară. A fost 3-2 pentru doar câteva zeci de secunde, deoarece VAR a anulat succesul lui Sterling. Ars!

VIDEO Rezumatul meciului Manchester City – Liverpool

Fabinho poate fi eliminat

Liverpool a recăpătat controlul jocului. A împins din ce în ce mai tare. Gazdele s-au străduit din greu pentru a trece prin centru și, ca urmare, au avut o șansă bună de a recâștiga unul dintre ei încercând să lovească mingea peste portar. Fabinho a primit un cartonaș pentru că a lovit mingea după fluier. Poate fi roșu! Anthony Taylor, care nu l-a KO pe Pau Torres nici când i-a rupt arcul lui Goretzka la Villarreal – Bayern 1-0 în ligă, nu a reușit să-l trimită pe Fabinho la vestiar.

Asa s-a terminat. La fel, deloc prietenos. Mare remiză. Orașul are un ochi în față. Puțin, foarte puțin progres, dar progresul este acolo.

Care este lupta pentru titlu după Manchester City – Liverpool 2-2

Rezultatul pare să fie în favoarea lui Manchester City. Echipa lui Pep Guardiola este cu un punct mai departe de Liverpool și are 7 etape de jucat. Programul „cetăţeni” este mai uşor, fără derby-uri. În schimb, „cormoranii” vor trebui să înfrunte Manchester United, Everton sau Tottenham.

Manchester City – Liverpool 2-2

Manchester City – Liverpool, start:

Manchester: Ederson – Walker, Stones, Laporte, Cancelo – B. Silva, RodriDe Bruyne – Foden, G. Jesus, sterlină
AntrenorPep Guardiola

Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson – Henderson, Fabinho, Thiago – Salah, Jota, Coamă
Antrenor: Jurgen Klopp

Stadiu: Stadionul Etihad (Manchester)
Judecător: Anthony Taylor

Citiți alte știri internaționale despre fotbal:

Starul Bayern îl face praf pe Maguire: „Ronaldo trebuie să-l numească” căpitan!” Iti poti imagina?

Real Madrid vrea să-l mute pe starul Villarreal »El este considerat înlocuitorul perfect pentru Eden Hazard

Playtech: ȘOC TOTAL! Când Elena Udrea a reușit să iasă din închisoare. Rasturnare neașteptată