Klopp și Guardiola, uimiți de ceea ce au văzut în derby: “Doamne, mi-a plăcut!” / „Ma face un antrenor mai bun”

SPORT.RO

Data publicatiei: Duminică, 10 aprilie 2022 22:25

Data actualizării: Duminică, 10 aprilie 2022 22:25

City a condus de două ori după golurile lui Kevin De Bruyne (5′) și Gabriel Jesus (36′), dar Liverpool a revenit în ambele ocazii grație reușitelor lui Diogo Jota (13′) și Sadio Mane (46′). Echipa lui Pep Guardiola a avut și un gol anulat de VAR dintr-un offside milimetru către Raheem Sterling în minutul 46.

Klopp și Guardiola, uimiți de ceea ce au văzut în derby-ul Manchester City – Liverpool 2-2

S-a ajuns să fie 2-2 și diferența dintre Manchester City și Liverpool a rămas la un punct. Pep Guardiola a asigurat jocul că jocul nu a fost decisiv și și-a exprimat încă o dată admirația pentru rivalul antrenorului, iar Jurgen Klopp s-a declarat entuziasmat de ceea ce a văzut și a spus că echipa sa se va lupta pentru titlu până la final.

„Prima repriză a aparținut lui City. Cred că putem arăta ca un meci de box. Am pus mâna pe al doilea gol și am șutat puternic. Mi-au plăcut multe lucruri.

În a doua repriză am început mult mai bine. City a încercat să-şi concentreze atacurile pe centru. Am avut noroc cu golul marcat de ei (nu – Raheem Sterling 3-2, VAR anulat). Era în offsaid, dar era pe un prag.

Am fi putut juca mai bine, dar am avut multe momente grozave. Jocul a fost nebunesc. Doamne, mi-a plăcut! Se pare că City a optat să contraatace ori de câte ori a fost posibil. Rezultatul egalității este binemeritat.

Este Premier League, mai sunt șapte meciuri, nu vom opri această cursă. Acum mai avem două competiții pe care trebuie să le jucăm înainte de următorul meci de campionat.”spuse Jurgen Klopp.

Manchester City și Liverpool se vor întâlni din nou săptămâna viitoare, de data aceasta în semifinala FA Cup sâmbătă de la 17:30, LIVE la Pro Arena și VOYO, iar Pep Guardiola i-a trimis un mesaj lui Jurgen Klopp.

„Cele șapte meciuri rămase în Premier League sunt multe. Avem meciuri dificile în deplasare. Și da, dar nu știu ce se va întâmpla în acest sezon, dacă vom câștiga sau nu titlul.

Chiar și așa a fost. Am avut o primă repriză uimitoare la Anfield și a fost același rezultat. Am impresia că astăzi am ratat șansa de a câștiga, dar așa cum am spus înainte de meci, fie că a fost o victorie, un egal sau o înfrângere, lupta pentru titlu nu s-a încheiat. Aș spune același lucru dacă am pierde sau am câștiga.

Nu știu dacă Jurgen mă respectă, dar îl respect foarte mult. Mă face un antrenor mai bun. Echipele lui au un stil pozitiv, agresiv, vor să atace. Încerc și eu să-l urmăresc. Nu suntem prieteni, nu luăm cina împreună, dar într-o zi vom lua cina. Am numărul lui de telefon, dar nu-l sun. Îl admir foarte mult și știe că sâmbăta viitoare vom încerca să-l batem”spuse Pep Guardiola.

Diferența dintre Manchester City (74p) și Liverpool (73p) este doar un punct, dar agenda „cetățeniei” pare puțin mai simplă în acest final de sezon.