FCU National 1-2. Ce nu s-a văzut la televizor: certuri regulate între jucători + mesaje ironice din galerie

Articol de Raed Krishan (foto), Remus Dinu – Postat sâmbătă 09 aprilie 2022 08:45 / Actualizat sâmbătă 09 aprilie 2022 la 12:33

FCU Craiova s-a impus cu Dinamo, cu 2-1, în ‘Ștefan cel Mare’, într-un joc decis în prelungiri de un gol Compagno. Au fost multe momente tensionate în tribune și pe teren în ciocnirea dintre „câini” și olteni.

Ce nu s-a văzut la TV la Dinama – FCU Craiova 1-2: până la urmă nervii jucătorilor au cedat, „câinii” din tribune au provocat în permanență arbitrii și galeria oltenă a aprins și mai mândru derby.

1. Scandalul cu gazonul după Dynama – FCU Craiova

Incheierea derby-ului de la Stefan cel Mare a adus o cearta generala intre jucatorii ambelor formatiimoment surprins de Raed Krishan, fotoreporter GSP prezent la meci.

Dacă oaspeții se pregăteau să sărbătorească victoria alături de suporteri, alb-roșii nu au putut digera noua înfrângere care a venit la final. Iar tensiunile acumulate de-a lungul celor 90 de minute s-au scos la iveală după meci.

Credit foto: Raed Krishan (GSP)

În timp ce unii dintre colegii săi au căzut la scurt timp după fluierul final, Dinamo Cătălin Carp și italianul Lorenzo Paramatti, fundaș central FCU Craiova, a intrat într-o ceartă în mijlocul terenului. A fost „scânteia” care i-a luminat cu adevărat pe jucători.

Nu le-a fost ușor celor doi să se liniștească toți au urcat într-o încăierare în care au fost implicați alți jucători, oficiali de la ambele echipe, dar și stewardi care au intervenit pentru a rezolva conflictul.

Răzvan Grădinaru, De Moura și Sekou Sidibe au jucat și ei roluri majore în scene tensionate de pe teren.

2. Galeria Craiova, deschisă doar de la 35 de minute.Ironie pentru câini: „Încă un an în” A „- furat”

Galeriile celor doi rivali din mediul online s-au contrazis de-a lungul săptămânii. Pe stadion, duelul a durat abia din minutul 35, când toți ultrașii olteni au reușit în sfârșit să intre pe stadion.

Golul lui Irobiso i-a alungat din primele secunde pe suporterii alb-albaștri de pe arenă, acces propriu din minutul 7 al meciului. „Jandarmii au întârziat în mod deliberat intrarea noastră în sector”, s-au plâns locuitorii din Krajowa după meci. Până să devină un grup strâns, au rămas tăcuți în zona rezervată vizitatorilor.

5 jucători au câștigat 4 la Dinamo - FCU Craiova »Omul meciului, notat 8

DINAMO – FCU CRAIOVA 1-2

5 jucători au câștigat 4 la Dinamo – FCU Craiova »Omul meciului, notat 8

Dar ultimele minute ale primei reprize au aparținut, în termeni vocali, celor aproximativ 350 de suporteri olteni veniți la București. Au dominat coloana sonoră, au aprins câteva torțe și i-au arătat lui Dynamo primul mesaj ironic:

Încă în jos… încă în jos?

După o pauză agitată, în care unii dintre fanii oaspeților s-au desprins în fuga către Tribuna II, încercând să spargă gardul și să evite oamenii din acest sector, a mai fost un moment în care Galeria Krajowa a fost depășită de rivala ei. În serie au fost afișate mai multe mesaje, toate ironizând situația actuală din „Ștefan cel Mare”.

Susținătorii afacerilor – dovediți. Insolventa? Lejer. Încă un an în „A” – furat. Stadion – căsătorit. Nu fi câine, fii bărbat!

Răspunsul PCH a venit imediat: „În timp ce Mititelu era în drum spre bancomat, un alt frate/conducător te-a trădat”. Încă un mesaj al fanilor roș-alb: „Sindromul Stockholm a fost demonstrat la Craiova vorbind cu cel care v-a făcut dezonoare!”

Iar dinamovistul „Sud” a pregătit un mesaj pentru rivalii săi din Băna: „Nu sunteți la fel de țărani ca alți „napolitani”.

3.500 de spectatoriau fost prezenti la Dinamo – FCU Craiova

Golul lui Compagno în prelungiri a stimulat o petrecere în sectorul ospitalității. La câteva minute după meci, fanii Peluza Sud ’97 au cântat alături de jucătorii Napoli, căpitanul Dragoș Albu i-a ridicat pe ultrașii „japonezi” cu inscripția „Toți sunt oameni” (nu – “Asta e, oameni buni”).

Sursa fotografiilor: Facebook @ Lawn South 1997

3. „Hoți, hoți!” în „Ștefan cel Mare”

Suporterii „câinilor” s-au plâns de arbitrul de meci Marian Barbu. Mai întâi au luat un penalty nealocat la duelul Kovacic-Irobiso, urmat de confuzia cauzată de golul egalizarii, când portarul a semnalizat offside înainte ca „centrul” să dicteze o lovitură de colț 1-1 a lui Huyghebaert.

În repriza secundă, gazdele au cerut încă două penalty-uri, contestând decizia corectă luată în minutul 64 când golul lui Irobiso a fost anulat pentru ofsaid.

Avalanșa în retragere i-a supărat pe suporterii Tribunei I, Tribunei II și Tribunei 0. De mai multe ori în repriza secundă au scandat în unanimitate celebrul slogan pe stadioane din România: „Hoți, hoți“.

Până la urmă, drumul spre dressing a fost o adevărată „aventură” pentru Marian Barbu, Laszlo Bucsi și Valentin Avram. Cei trei arbitri au fost principalele ținte în fața obiectelor aruncate de ventilatoarele încălzite de la Tribuna II.

VIDEO Mititel Jr., încântat de victoria lui Dinamo: „Am fost decimați de două ori în istorie, nu îmi pare rău dacă retrogradează”

EXCLUSIV Mititel Jr., încântat de victoria asupra lui Dinamo: „Dumnezeu a fost cu noi! Am fost decimați de două ori în istorie, nu regret că am fost retrogradați.”

Confuzie în fața porții Craiovei »” Centrala “a trecut peste asistent + verdictul specialistului

Dusan Uhrin, a demisionat după ce a învins Krajowa: „99% sunt la baraj! Avem nevoie de un miracol”

Playtech: ȘOC TOTAL! Când Elena Udrea a reușit să iasă din închisoare. Rasturnare neașteptată