FCSB – FC Voluntari 4-0. Roș-albaștrii sunt cu cinci puncte mai aproape de liderul CFR Cluj

04.11.2022, 22:59

• UCL: Real Madrid – ChelseaMarți, ora 22:00, Digi Sport 1

• UCL: Bayern Munchen – VillarealMarți, ora 22:00, Digi Sport 2

FCSB a castigat meciul cu voluntari FCrezultat 4-0la Arena Naţională, în etapa a IV-a Play-off Liga 1Trăiește mai departe Digi Sport 1.

FCSB are cea mai curată victorie din septembrie 2021.

După cea mai curată victorie din play-off, FCSB este cu cinci puncte mai aproape de liderul clasamentului CFR Cluj (45 de puncte – 40 de puncte).

A fost un meci fără emoții pentru jucătorii „roș-albaștri”, care au avut un avantaj de două goluri după 26 de minute. Antrenorul Toni Petrea a urmărit meciul din tribune în timp ce era suspendat.

Darius Olaru a deschis scorul în minutul 5 cu un șut de la șase metri după o greșeală uriașă în apărarea oaspeților.

Adam Nemec de la FC Voluntari a primit un cartonaș galben pentru că a stat peste minge și a blocat o lovitură liberă a adversarilor în minutul 80.

FCSB și-a dublat avantajul în minutul 26 după ce Ianis Stoica a profitat de centrarea perfectă a lui Ovidiu Popescu.

Florin Tănase, golgheter în play-off-ul Ligii 1

După o primă repriză perfectă, FCSB a făcut trei schimbări la pauză, spre surprinderea suporterilor. A iesit si al doilea marcator, Ianis Stoica.

Florin Tănase a fost căpitanul FCSB-ului.

Florin Tănase (27) a marcat 15 goluri în Liga 1 în 28 de meciuri, fiind golgheterul din play-off cu patru reușite.

FCSB are cea mai clară victorie de până acum din septembrie 2021. FCSB a învins-o pe Dinamo cu 6-0 pe 12 septembrie.

• FCSB va juca pe CFR Cluj în deplasare pe 17 aprilie pentru următorul tur al play-off-ului Ligii 1, iar FC Voluntari va juca acasă cu FC Argeș pe 16 aprilie.

VIDEO FCSB – FC Voluntari 4-0 rezumat meci

Clasamentul ligii 1, play-off

Imagine: flashscore.ro

-Prima veste-

Pe de altă parte, FC Voluntari a mai înregistrat două victorii și începe jocul cu FCSB de pe poziția a patra cu 30 de puncte. Orice reușită ar aduce formația înființată de Liviu Ciobotariu la doar patru lungimi față de adversarul de astăzi, iar ilfovenii ar intra cu șanse serioase să lupte pentru locul doi.

• Ultimul meci direct al celor două echipe la finalul sezonului regulat a fost decontat în ultima fază execuţia generică a lui Octavian Popescucare a tras de la vreo 30 de metri.
  • În ultimele 14 confruntări directe din campionat, FCSB a câștigat de 7 ori, FC Voluntari a câștigat 3 și 4 meciuri s-au încheiat la egalitate.

Florin Tănase este golgheterul FCSB cu 13 reușite, în timp ce Vadim Rață este golgheterul FC Voluntari cu 7 goluri.

FCSB – FC Voluntari | VIDEO LIVE, ora 21:00, la Digi Sport 1. Toni Petrea nu va sta pe banca

La conferința de presă dinaintea duelul cu FC Voluntari, Toni Petrea a afirmat că nu va putea să stea pe bancă la meciul cu ilfovenii. Antrenorul FCSB a marcat patru cartonașe galbene în acest sezon și va trebui să rămână într-o singură etapă, la fel ca și Dan Petrescu.

– Intalnim un adversar care, din punctul meu de vedere, este o surpriza placuta a acestui campionat. Au avut două victorii în play-off cu echipe puternice. Voluntari este o echipă bine organizată, bună la etapele stabilite, dar trebuie să intrăm și să câștigăm jocul.

A fost o săptămână grea după înfrângerea noastră cu Krajowa, la finalul meciului nostru bun. Am încercat să ridic moralul jucătorilor și să-i fac să se gândească la următorul meci, deoarece mai sunt șapte meciuri.

(numarul suspensiei) Am primit informația într-o zi. Nici noi, antrenorii, nu știam că se rețin cartonașe galbene. Anulat pentru jucători la sfârșitul sezonului regulat, dar nu este interesant pentru antrenori”, a spus Petrea într-o conferință de presă.