Belinda Bencic și Ons Jabeur vor juca în finala WTA de la Charleston! Prima finală de speedway pentru elvețieni

• Liga 1: Universitatea Nationala – CFR ClujDuminică, ora 20:30, Digi Sport 1

• Liga 1: Botoșani – Sepsi Sfântu GheorgheDuminică, ora 17:30, Digi Sport 1

Va fi al treilea joc al ambilor jucători, dar este cu siguranță cel mai important joc de până acum. Cei doi s-au întâlnit într-un duel amical în 2021, dar și pe zgură la Madrid în același an în care Jabeur a fost nevoit să se predea.

Belinda Bencic – Ons Jabeur, în actul final la Charleston

În prima semifinală, Belinda Bencic (25, 21 WTA) a depășit-o pe Ekaterina Aleksandrowa (27, 54 WTA), rezultat de 6-4, 6-3, iar elvețiana va juca prima ei finală de speedway.

Campioana olimpică de la Tokyo a jucat un meci excelent cu rusoaica Ekaterina Aleksandrowa. A purtat război pe tot parcursul meciului, deși la un moment dat părea că încetinește.

Bencic conducea cu 4-1 în primul set, dar Alexandrova a reușit să revină fantastic la 4-4. Bencic, însă, nu a cedat și a câștigat setul în marea luptă, scor 6-4. Elvețiana s-a dovedit a fi mai concentrată decât adversara ei. A luat cele mai bune decizii pe teren, iar asta s-ar fi putut concretiza pe tabelă.

Al doilea act a fost oarecum echilibrat, ducând la un scor de 3-2 pentru Bencic. Încă o dată jucătoarea din „țara curbelor” a accelerat exact când a avut nevoie și a luat o pauză care s-a dovedit a fi decisivă în set și meci.

Pentru Belinda Bencic, aceasta este a 15-a finală a carierei sale, dar prima pe zgură.

Ons Jabeur avea nevoie de trei seturi!

În a doua semifinală, Ons Jabeur (27, 10 WTA) a depășit-o pe Amanda Anisimova (25, 21 WTA), scor 2-6, 6-1, 6-4.

A fost primul meci direct dintre cei doi jucători și Jabeur a părut surprins de agresivitatea adversarului său. I-a luat ceva timp să-l citească și să găsească o soluție pentru a-și contracara loviturile.

După primul set în raza lui Anisimova, scor 6-2, Ons Jabeur și-a impus experiența și a reușit fără multe greșeli două seturi extrem de echilibrate, consistente. Servirea și revenirea au evoluat mult mai bine decât adversarul său, iar ultimele două seturi i-au revenit tunisianului cu scorul de 6-1, 6-4.

Pentru Ons Jabeur este a cincea finală WTA și doar a doua autostradă.

Irina Begu a fost eliminată în optimile de finală de la Charleston

Irina Begu (31 de ani, locul 66 WTA) s-a oprit în 1/8 de finală la turneu WTA de la Charleston(Statele Unite)binecuvântat cu premii totale de 899.500 $, învins în două seturi, 6-3, 6-2, de un tunisian Ons Jabeurnumărul patru favorit.

Suma primită de Irina Begu după eliminarea de la Charleston

Begu (WTA 31.66) a primit un cec de 9.900 USD și 55 de puncte WTA pentru intrarea în această fază a competiției.

Ons Jabeur, favorita numărul 4, a încheiat anterior meciul cu americanca Emma Navarro, întreruptă miercuri cu 6-3, 5-2 pentru Tunisia, care a câștigat în cele din urmă cu 6-3, 6-2.

În sferturile de finală, Ons Jabeur va avea o adversară din Ucraina, Anhelina Kalinina, care la rândul ei a învins-o pe Alize Cornet, cap de serie pe locul 12, 7: 6 (5), 7: 5.

Tot joi, principala favorită a turneului de la Marrakech a fost învinsă în 1/8 de finală, scor 3-6, 6-4, 6-4 de americanca Amanda Anisimova (nr. 15), care o va înfrunta pentru un loc în ultimul pătrat al compatriotului ei Coco Vandeweghe.

După ce a eliminat în optimile de finală la Charleston, Irina Begu a ocupat locul 61 în clasamentul live WTA

Etichete: Wta Charleston , belinda bencic , semifinalele Charleston , amanda anisimowa , broasca noastră , jekaterina aleksandrowa