“A fost ca o broasca testoasa”

• Liga 1: Gaz metanMioveniLuni, ora 18:00, Digi Sport 1

• Liga 1: FCSBvoluntarLuni, ora 21:00, Digi Sport 1

În turul 39, pilotul olandez a părăsit cursa după ce un mic incendiu a izbucnit în spatele mașinii Red Bull.

Max Verstappen a fost nemulțumit de mașina de siguranță oferită de Aston Martin la Marele Premiu al Australiei

Dupa ce a spus că era enervat Verstappen a acuzat mașina de siguranță Aston Martin că se mișcă prea lent, ceea ce nu era deloc corect pentru cei din spatele mașinii.

Aderența era atât de scăzută, iar mașina de siguranță mergea atât de încet încât părea o țestoasă. Incredibil! Nu înțeleg de ce a trebuit să mergem atât de încet, cu 140 km/h în linie dreaptă, când pe pistă nu erau mașini avariate. Trebuie să investigăm. Mai precis, Mercedes Safety Car este mai rapid datorită aerodinamicii mai bune.

Acest Aston Martin este foarte lent. Cu siguranță are nevoie de mai multă aderență, deoarece cauciucurile noastre erau reci. Este groaznic cum urmărim mașina de siguranță acumt ”, a spus Verstappen în consecință sporturi cu motor.

Max Verstappen, după ce a părăsit Australia: „Este frustrant și inacceptabil”

Indiferent de vreme, oboseală sau starea de spirit, turul trebuie să continue pe poteci neasfaltate în Digi Life astăzi la 20:10. Vino la Digi Online!

Max Verstappen spune că a existat o problemă înainte de începerea cursei, dar s-a gândit că ar putea termina pe locul al doilea în cursa de la Melbourne. câștigată de Charles Leclerc.

Azi a fost, în general, o zi proastă din nou. Nu aveam ritm, am reușit să merg cu cauciucurile, am simțit că locul al doilea este destul de ușor de obținut și știam că nu mă pot lupta cu Charles, așa că n-avea rost să pun presiune pe el.

Dar nici nu am terminat cursa, așa că este destul de frustrant și inacceptabil. Știam că există o problemă, așa că terminarea cursei a fost întotdeauna un semn de întrebare. Dar aceste lucruri, dacă vrei să lupți pentru titlu, nu se pot întâmpla.

Suntem la kilometri distanță, așa că nici nu vreau să mă gândesc la lupta pentru campionat acum, cred că este mai important să termin curselea spus Max Verstappen Cer.

Pentru Max Verstappen, acesta este al doilea sezon abandonat de Formula 1 după ce a fost nevoit să facă acest lucru în Sakhir, Bahrain, pe 2 martie, în urma unei defecțiuni la pompa de combustibil.

Cursa perfectă pentru Charles Leclerc, liderul clasamentului piloților

Charles Leclerc a plecat din pole position și a făcut o cursă aproape perfectă. Poziția de conducere a Ferrari a fost amenințată temporar doar de Max Verstappen (Red Bull), campionul mondial în exercițiu.

În turul 27, Leclerc a rezistat atacului lui Verstappen. Carlos Sainz Jr (Ferrari) a cedat după doar două tururi.

Podiumul de la Melbourne a fost completat de mexicanul Sergio Perez (Red Bull) și britanicul George Russell (Mercedes).

Lewis Hamilton (37 de ani, Mercedes), care a început pe locul cinci, a terminat pe locul patru la Melbourne. Britanicul are șapte titluri mondiale la credit.

Charles Leclerc (24) gestionează lansarea carierei: „Grand Slam” – pole position, victorie în cursă și cel mai rapid tur.

Melbourne Park a avut aproape 420.000 de spectatori în acest weekend, un record atât pentru Formula 1, cât și pentru sporturile australiene.

• Următoarea etapă, Marele Premiu al Emilia Romagna, va avea loc pe 24 aprilie la Imola.

Etichete: Marele Premiu al Australiei , max. Verstappen , abandona verstappen