3 nume care au făcut diferența în „thrillerul” CFR Cluj

Articol de Botezează-l pe Aureliano – Postat marți 12 aprilie 2022 09:34 / Actualizat marți 12 aprilie 2022 10:32

UNIVERSITATEA KRAIOVA. Jovan Markovic, gol CFR Cluj, Ștefan Baiaram, assist și Câmpanu amenință tot mai mult statutul lui Koljic, Nistor și Gustavo. Împotriva campioanei au făcut diferența.

Vântul schimbării bate în Krajowa. Față de campioana CFR-ului, oltenii au capturat maxim, dar principalul avantaj este mai puțini „veterani” de echipă și mai mult nou val. O schimbare de față, după prima repriză dominată de fotbalul economic, a venit de la tinerii jucători, care au fost aduși de Laurențiu Reghecampf după o reluare.

Publicul de acasă nu a fost mulțumit de asta. Pe termen lung, Ștefan Baiaram, Jovan Markovic și George Câmpanu forțează prin evoluțiile lor o schimbare de ierarhie în grupul universitar.

Jovan Markovic, golul adversarilor și marcarea golurilor: „Nu arată ca un fotbalist profesionist”

CSU NAȚIONAL

Mihai Rotaru: „Markovic este un atu național”

S-a dus într-o pauză, în loc de Koljici pustiu, Markovic a făcut cea mai bună apărare din Liga 1. Cu un gol, 2-2 și o centrare, singurul „top” de 21 de ani l-a cucerit în sfârșit pe proprietarul Mihai Rotaru:

„Jovan este o comoară națională, vorbim despre asta de la 13 ani. Noi, din Krajowa, apoi presa, trebuie să avem grijă de el.”

Rotaru îi prezice un viitor de aur: „I-am spus asta anul viitor urmează să marcheze 35 de goluri ușoare, 30-35 de goluri pe sezon. Dacă ne uităm la tot ce a făcut în acest sezon, a avut 2-3 ocazii mari la fiecare meci. Mai mult, le-a construit singur! Acesta este primul sezon în care joacă câteva minute.”

La pauză a fost introdus și Ștefan Baiaram, „aripa” profesiei, dar într-o nouă poziție pentru el. Mijlocaș central, în spatele avantajului, unde până acum Dan Nistor (33) a făcut puțin. Soluția lui Reghe s-a dovedit a fi magistrală. Baiaram, 19 ani, a adus viteză jocului de la facultate și pericol în fața porții adverse. De altfel, a trecut la Markovici în golul de 2-2 și a revenit la Roguljica cu 3-2.

Sorin Cârțu, la Baiaram: „O mișcare foarte inspirată”

„Mi-a plăcut poziția lui Baiaram în susținerea summit-ului. El poate stabili ritmul jocului. Aici voi spune că a fost o mișcare foarte inspirată de Reghe. Am câștigat foarte mult din asta.

Iar cu al treilea gol, Baiaram a sărit lângă Markovici și a făcut furori în apărarea adversarului”, a remarcat președintele echipei de tineret Sorin Cârțu.

Ștefan a avut al doilea cel mai mare rating InStat dintre cei 16 jucători autohtoni folosiți în duelul cu CFR, 270, după Alex Crețu (280).

Folosit doar 34 de minute, inclusiv extensii, George Câmpanu l-a uitat pe Gustavo (30 de ani), prin contribuția semnificativă la performanțele ofensive ale echipei sale. Reprezentanta tineretului în vârstă de 21 de ani s-a potrivit bine cu combinația și s-a implicat direct în construirea fazelor care au dus la golurile returului.

10 goluriMarkovici are 2 pase decisive în acest sezon în liga 1. Este al doilea marcator al echipei după Ivan (12/8). Koljici a marcat doar 4 goluri și un assist

„Veteranii” din Krajowa, depășiți de „mânji” în vârstă de 3-2 ani de la CFR

Copiii au devenit „obraznici”!  Schimbări de gardian la Universitatea Națională: 3 nume care au făcut diferența față de „Thrillerul” al CFR Cluj

Sorin Cârțu, președinte fără emoții

Duminică, în ziua meciului cu CFR, Sorin Cârțu (foto) a câștigat fără emoții alegerile pentru președintele clubului. Singurul candidat, Sorinaccio, a fost selectat de 1.232 de abonați din 1.256 prezenți în sondaje. 24 de buletine de vot au fost declarate nule.

Va conduce gruparea alb-albaștrilor în următorii doi ani și, potrivit patronului Mihai Rotar, se va bucura de mai multă putere decât în ​​mandatul precedent, când a jucat un rol destul de reprezentativ.

Ilie Dumitrescu, despre momentul decisiv care a schimbat soarta jocului CSU Craiova – CFR Cluj: „Se cheamă inspirație”

Playtech: GREȘIT! Bobonete, ȘOCAT la petrecerile LOVE pe care le face Adela Popescu: „Ești nebun în cap”